Jaké pedály na kolo jsou pro vás nejvhodnější? To záleží na stylu jízdy. Jako občasní rekreační jezdci nebo cyklisti pohybující se především ve městě si vystačíte se základním druhem pedálů na kolo. Pokud ale máte ambice k výkonnostní jízdě nebo byste chtěli s kolem zavítat do těžšího terénu, vyplatí se zaměřit se na specializovanější typy. Správný pedál totiž pomůže lepšímu přenosu síly na kolo i jistotě na nezpevněné cestě.
- Jiří, redakce Heureka.cz
- Doba čtení: 5 min.
Jaké pedály na kolo existují?
Klasické (ohrádkové)
Základní typ pedálů, který znáte z levnějších kol nebo kol do města. Šlapku tvoří takzvaná ohrádka, která může být z plastu nebo kovu. Vzhledem ke své konstrukci, kdy bota není s pedálem nijak pevně spojena, zabíráte pouze při pohybu nohy směrem dolů. Bota také může z pedálu snadnou sklouznout, obzvláště za vlhkého počasí. Na druhou stranu vás klasické pedály na kolo nijak neomezují ve výběru obuvi.
Ohrádkové pedály na kolo mohou být plastové nebo kovové. Ty z plastu jsou určeny opravdu jen pro sváteční ježdění, protože mají omezenou výdrž a pod váhou dospělého mohou prasknout. Na druhou stranu díky své nízké hmotnosti a ceně najdou uplatnění jako šlapky na dětská kola. U kovových šlapek se zlomení bát nemusíte, nicméně ani odolnější materiál nezaručuje, že vám noha z pedálu nesjede.
Levné
Nezáleží na použité obuvi
Neefektivní šlapání
Noha z nich může snadno sklouznout
Plastové varianty mají nízkou odolnost
Nášlapné
Nášlapné pedály na kolo umožňují pevné spojení pedálu s botou. Pedál obsahuje čelisti s pružinou, do nichž se nášlapem zacvakne speciální cyklistická obuv s takzvanými „kufry“ v podrážce. Mechanismus poté drží botu na místě. Vycvaknutí z pedálu se provádí pohybem paty směrem od kola.
Pedály s nášlapem umožňují efektivní šlapání, protože umožňují tah nohou i při pohybu nahoru. Zároveň zabraňují sklouznutí nohy. Vybírají si je tak cyklisti zaměření na výkon.
Efektivní šlapání – tah probíhá i při pohybu nohy směrem nahoru
Zabraňují sklouznutí nohy z pedálu
Je nutná speciální obuv (bez ní nelze na kole jet)
Nacvakávání a vycvakávání vyžaduje nácvik
Spojovací mechanismus se může zanést a znesnadnit nacvakávání
Nemusí být vhodné do těžšího terénu, kde je nutná volnost nohy
Rekreační cyklisti se často obávají, že nebudou botu schopni vycvaknout nebo se jim to v případě pádu nepovede dostatečně rychle, tudíž si způsobí zranění. Je pravda, že používání nášlapů vyžaduje trochu cviku, ale po pár projížďkách to zvládne každý obratnější jezdec.
Na silniční kolo
Silniční nášlapné pedály jsou pouze jednostranné, to znamená, že pro našlápnutí musíte penál otočit vždy do správné polohy. To znesnadňuje nástup. Jednostranné pedály jsou přizpůsobeny vysokému výkonu na silničním kole – mají větší plochu, tedy lépe přenášejí tlak při šlapání, a snesou velmi intenzivní zátěž. Nevýhodou je, že masivnější kufr z tretry vyčnívá, což znesnadňuje chůzi po sesednutí z kola. Pozor si také musíte dát na kompatibilitu s obuví, protože větší kufr je k podrážce připevněn třemi až čtyřmi šrouby, na rozdíl od nášlapů pro MTB, kde jsou šrouby jen dva.Na horské kolo
Nášlapné pedály na horské kolo mohou být oboustranné i jednostranné. Oboustranná varianta usnadňuje rychlé našlápnutí v terénu. Kufry MTB nášlapů jsou většinou dvoušroubové, nejsou tedy zaměnitelné s kufry pro silniční pedály. Díky tomu ale umožňují mírný pohyb paty do stran a tedy komfortnější šlapání. Nejrozšířenějším systémem tohoto typu jsou SPD pedály na kolo od Shimano. Jejich výhodou je možnost normální chůze po sesednutí z kola, protože kufry z podrážky cyklo bot téměř nevystupují.
Platformové
Platformy na kolo se podobají klasickým pedálům, plocha šlapky je však podstatně větší a nese také drobné trny neboli piny, které mají za úkol zapíchnout se do podrážky obuvi a udržet tak nohu na místě. Od toho se platformám taky někdy přezdívá „pedály s piny“.
Ve spojení s vhodnou obuví bota z pedálu nesklouzne, a to ani v náročném terénu. Zároveň je noha ihned připravena k opuštění pedálu. Platformy si tak oblíbili jezdci technicky náročných disciplín jako downhill, enduro či freeride, kde je občas potřeba zapřít se nohou o terén. Ocení je také vyznavači freestyle ježdění, kde je volnost nohy stěžejní pro provedení triků. Platformy jsou tak vhodné jako pedály na BMX.
Velká opěrná plocha
Noha z nich nesklouzne
Volnost nohy
stejně jako klasické pedály nezabírají při pohybu nohy směrem nahoru
riziko poškrábání holeně nebo lýtka o piny
Kombinované
Kombinované pedály na kolo spojují vlastnosti nášlapů a platforem. Z jedné strany může být mechanismus pro nacvaknutí, zatímco z druhé strany šlapka s piny nebo klasický pedál. Hodí se tak pro jezdce, kteří jezdí vícero styly nebo je podle potřeby střídají. Například pro dojíždění do práce lze využít normální obuv a o víkendu při projížďce zase pořádně zabrat s nášlapy.
Řešení dva v jednom
Umožní více stylů ježdění bez opakované demontáže a montáže pedálů
Při přetočení šlapky nebezpečí sklouznutí obuvi
Těžší nacvakávání (zámky jsou jen na jedné straně)
Jaké pedály na horské kolo / MTB?
Při výběru MTB pedálů na kolo máte tři možnosti:
- klasické pedály
- platformové
- nášlapné.
Pokud jezdíte jen rekreačně, vystačíte si s klasickými ohrádkovými pedály z kovu. Jestliže se hodláte pustit do terénu nad rámec cyklostezek nebo chcete zkusit třeba sjezd, podívejte se na platformy s piny, které vaši nohu udrží na pedálu i při větších nerovnostech. Pokud bažíte po vyšším výkonu a chcete zefektivnit šlapání, koukněte se po nášlapech pro MTB.
Alternativou pro pokročilé jezdce mohou být i magnetické pedály na kolo, které spojují výhody nášlapů s volností platforem.
Jaké pedály na silniční kolo?
Hledáte-li specifický typ pedálu na silniční kolo, pak vám jde především o ideální přenos síly na kolo. Ideální volbou jsou tak nášlapy, se kterými zabíráte v celém rozsahu pohybu.
Další komponenty pro jízdní kola
Vidlice Pláště na kolo Zapletená kola Sedla na kolo Rámy Tlumiče Řetězy
Nejčastější dotazy
Připravte si plochý 15mm klíč na pedály. Poté si ujasněte, na kterou stranu pedály povolovat. To zjistíte podle pravé (R), nebo levé (L) orientace, která je většinou vyražená na ose. Levý pedál povolíte točením klikou dopředu (po směru jízdy), pravý točením na druhou stranu (proti směru).
Kufry se prodávají společně s pedálem, na podrážku boty je pak našroubujete. Pozor si však musíte dát na to, zda vaše boty pojmou dodávané kufry, tedy zda mají uchycení pomocí dvou, tří nebo čtyř šroubků.
Odpovědí jsou kombinované pedály s SPD nášlapy na jedné straně a klasickými pedály na straně druhé. Můžete si zkusit jízdu i vycvakávání z nášlapů, ale zároveň nepřijdete o možnost dojet do cíle na obyčejných šlapkách, kdyby nebylo zbytí.